Για τον αναβάτη και τη μοτοσυκλέτα

μποτες, προστατευτικα μπαγκαζια.....

μποτες, προστατευτικα μπαγκαζια.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 14 Μαρ 2008, 16:49

λιππον, ο καιροc γαρ εγγυc για τις πανελληνιες, οποτε τα κεφαλια μεσα, αλλα μετα τις εξετασεις ερχεται το πακετακι  :agent:, οποτε θελουμε να το εξαργυρωσουμε.

εχουμε
1) μποτες

κατασταλαξα στο οτι τις θελω για supermoto χρηση δρομου. οποτε αποκλειονται οι mx και οι πολυ racing. εχω υποψιν μου 2 τουριστικες και 1 σπορ: sidi laguna, xpd x-land και alpinestars smx4. θα φοριουνται (σχεδον) καθημερινα

2)κροκοδειλος

εχω καταληξει στα dainese jacket wave v, spidi defender armor και alpinestars smx bionic 2. οπως καταλαβατε καλυπτουν ολο το πανω μερος του σωματος. τακτικη χρηση, θελω σχετικα ευκολο βαλε βγαλε και καλη προστασια (νομιζω οτι το dainese και το astars ειναι καπως καλυτερα)

3)κρανος

εδω το θεμα ειναι αν θα παρω street η mxαδικο κρανος (με μασκα) για πιο πολλη μουρη  :cool1:. ταχυτητες οχι ιδιαιτερα μεγαλες (supermoto)

4) μπαγκαζια

ξερω τα supermoto δεν ειναι και τα απολυτα τουριστικα μηχανακια, αλλα κανενα ταξιδακι θα κανουμε. κατεληξα σε tank bag, σακιδιο πλατης, αλλα θελω να μαθω με τι αλλο μπορω να το φορτωσω (tailbag?). πλαινες αλουμινενιες βαλιτσες μαλλον δε παιρνει, ενω υπαρχει και θεμα με τις εξατμησεις (2 σε αριθμο, και καυτες λογω καταλυτη)

ακουω προτασεις
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και 14 Μαρ 2008, 16:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Απ: μποτες, προστατευτικα μπαγκαζια.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kasiotis » 14 Μαρ 2008, 17:01

Για τα sm ο 666 και ο Κωστ@ς, ειναι οι άνθρωποι σου..

Τον κροκόδειλο θες κι αυτόν να τον φόρας καθημερινά??

Αν πάρεις κάποιο από αυτά που σκέφτεσαι, ίσως να μην βολεύουν σε καθημερινή χρήση..

Για ποιο σκέφτεσαι?
Τελευταία επεξεργασία από kasiotis και 25 Ιαν 2011, 07:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kasiotis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 14 Μαρ 2008, 17:11

ναι τον κροκοδειλο τον θελω καθε μερα πανω απο τη μπλουζα (αν ειναι λεπτη) να τον φοραω

και το τερας ακουει στο ονομα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kasiotis » 14 Μαρ 2008, 17:42

Τότε μάλλον θες ένα απλό κροκόδειλο.. Αυτοι οι θώρακες μου φαίνονται δύσχρηστοι για καθημερινή χρήση.. Προτείνω να πας να τους δοκιμάσεις..

Σκέψου και για το 610 της Husqvarna...
Τελευταία επεξεργασία από kasiotis και 25 Ιαν 2011, 07:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kasiotis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άσωτος » 14 Μαρ 2008, 18:15

AnTiPasTi έγραψε:λιππον, ο καιροc γαρ εγγυc για τις πανελληνιες, οποτε τα κεφαλια μεσα, αλλα μετα τις εξετασεις ερχεται το πακετακι  :agent:, οποτε θελουμε να το εξαργυρωσουμε.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Ψιτ, παληκάρι ...

Δ Ι Α Β Α Σ Ε,    Αυτό έχει προτεραιότητα τώρα. Για μετά, εδώ είμαστε πάλι ...,
Μπαμπά, μην πέφτεις ..............
Άβαταρ μέλους
Άσωτος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 14 Μαρ 2008, 18:33

kasiotis έγραψε:Τότε μάλλον θες ένα απλό κροκόδειλο.. Αυτοι οι θώρακες μου φαίνονται δύσχρηστοι για καθημερινή χρήση.. Προτείνω να πας να τους δοκιμάσεις..

Σκέψου και για το 610 της Husqvarna...

ναι αλλα εγω θελω και προστασια θωρακα και χεριων, οχι μονο πλατης, οποτε για μενα το θεμα ειναι ποιον απο τους 3 αυτους θα διαλεξω. θελω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι μονοκομματο γιλεκο και οχι συναρμολογουμενο. πχ το dainese φαινεται οτι ειναι ενα φερμουαρ και σφιξιμο μερικα velcro.
οσο για το husky, και αυτο μ'αρεσει, αλλα το 690 μου φαινεται πιο all around μηχανημα, και εγω δε το θελω μονο για την καυλα μου. και στη θεσσαλονικη το σερβις του husky θα ειναι θεμα νομιζω...(για ktm εχω εναν καλο μαστορα υποψιν)
Άσωτος έγραψε:Ψιτ, παληκάρι ...

Δ Ι Α Β Α Σ Ε,    Αυτό έχει προτεραιότητα τώρα. Για μετά, εδώ είμαστε πάλι ...,

απο διαβασμα εχουμε οσο θες. τζαμπα βγαλαμε δεκαεννεα και επτα?  :idiot: απλως θελω να τα εχω κανονισμενα απο τωρα τι θα παρω και να μη γυρνανε στο κεφαλι μου.
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και 14 Μαρ 2008, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 14 Μαρ 2008, 18:45

λοιπον, για να βαλουμε φωτοζ

dainese

Εικόνα

Εικόνα

spidi
Εικόνα

alpinestars
Εικόνα

sidi
Εικόνα

xpd
Εικόνα

alpinestars
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kavadias » 14 Μαρ 2008, 20:26

τον κροκόδειλο τον θες για καθημερινή χρήση ή για μέσα στην πίστα;;

για καθημερινή χρήση γιατί δεν πέρνεις ένα μπουφανάκι; με πλάτη ίσως;
Άβαταρ μέλους
kavadias
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kost@s » 14 Μαρ 2008, 20:38

Μπότες xpd. πολύ άνετες για καθημερινή χρήση/ταξίδια κτλ

Ο κροκόδειλος δεν θα σε βολέψει. το δοκίμασα στην δουλειά. βάλε/βγάλε, βρωμίζει εύκολα, μπλα μπλα
Πάρε ένα καλό μπουφανάκι και βάζεις προστασία πλάτης η οποία μπορεί αργότερα να μπει και στο καλοκαιρινό
μπουφάν, όπως είπε και ο Καβαδίας.  :thumb:

Κράνος, αν πας σε Εντουρο/μοτοκρος εχε υπόψιν σου ότι σου κόβει οπτικό πεδίο λόγο μάσκας σε σύγκριση με ένα στριταδικο. Θέμα συνήθειας είναι, απλά το αναφέρω

690 γουστάρω  :clap2: :clap2:
Τελευταία επεξεργασία από Kost@s και 25 Ιαν 2011, 06:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
NOЯMAL IS OVERRATED
Kost@s
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KTiNoS » 14 Μαρ 2008, 21:00

Μπότες δες και τις Gaerne G.RT aqua tec. (Μότομάρκερτ)
http://www.gaerne.com/

Δε νομίζω ότι θα μπορείς να τα φοράς κάθε μέρα όλα αυτά. 

Ταξίδι θα πας μ αυτό ?
Δε σε βλέπω για μακριά, αλλά ας  συνοψίσουμε,
αδιάβροχο παντελόνι, μπουφάν, φωτογραφική, το τανκ μπαγκ γέμισε …

Σώβρακο, φανέλα, κάλτσες, μπλουζa, οδοντόπαστα, οδοντόβουρτσα, μαγιό, πετσέτα αντηλιακό … πάει και το σακίδιο !

Άρα …
Δες αν έχει η ΚΤΜ ειδικά για αυτό καμιά μπαγκαζιέρα, έτσι δε κάνεις τίποτα.

Αλλά θα είναι κρίμα !
Δεν είναι γαϊδούρι είναι άλογο …
Pataca 58 è vivo
Άβαταρ μέλους
KTiNoS
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KTiNoS » 14 Μαρ 2008, 21:03

Κι ακόμα δεν έχεις βάλει σπρέι αλυσίδας, κιτ επισκευής ελαστικών κλπ κλπ 
Pataca 58 è vivo
Άβαταρ μέλους
KTiNoS
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 15 Μαρ 2008, 13:35

μια χαρα ταξιδι παει. πως ταξιδευαν δηλαδη πριν 20 χρονια με τα xl600r? γιατι να μη παει?(ειπαμε, δε θα κανω και το γυρο της ευρωπης). εχει και αντικραδασμικο αξονα και απο οσα ακουω δεν ειναι κομπρεσερ σαν τα παλια lc4. η ktm στα powerparts του δεν αναφερει βαλιτσες αλλα  πειτε, με τι μπορω να το φορτωσω? σαμαρια? το θεμα ειναι οτι κι αν βαλω, να μην ακουμπαει στις εξατμισεις του.
μεχρι τωρα εχω βρει
ktm tank bag 24l
ktm tail bag 18l
kriega backpack 35l
kriega combo tailpack (στη σελα, μπροστα απο το tailbag που εχει ειδικη βαση) 20+10+10l
kriega τσαντακι μεσης 11l

συνολο: 128 l (χμμμ, οχι και ασχημα)
τι αλλο μπορω να βαλω? και τι μαρκα προτεινετε
(εννοειται οτι αυτα δε θα ειναι μονιμα επανω στο μηχανακι)

τον κροκοδειλο θα τον παρω ουτως η αλλως, το πολυ πολυ να τον φοραω μονο στην πιστα και στα ταξιδια. μπουφαν εχω. παντελονι επισης

δε μου προτεινετε ομως ποιο απο αυτα που σας δειχνω θα προτιμουσατε.

σταρμπακς νομιζω εχεις τις smx 4. πες καμια γνωμη και ασε τις επιστρωσεις νιτριδιων τeenιδιου του πουτανιου  :-O
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και 15 Μαρ 2008, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sixhundredsixtysix » 15 Μαρ 2008, 17:53

οπα ρε που θα πας με την πανοπλια!αχαχαχ εγω τετοιο πραγμα δεν το φορουσα με τιποτα...

μπουφαν με κροκοδειλο..

αμα κανεις ταξιδια και τα λοιπα αναγκαστικα full face... με mxαδικο θα σου τραβαει το κεφαλι πισω λογω γεισου..
Τελευταία επεξεργασία από sixhundredsixtysix και 25 Ιαν 2011, 06:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Driftin Wheelin Spinnin
Άβαταρ μέλους
sixhundredsixtysix
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KTiNoS » 15 Μαρ 2008, 18:48

AnTiPasTi έγραψε:μια χαρα ταξιδι παει. πως ταξιδευαν δηλαδη πριν 20 χρονια με τα xl600r? γιατι να μη παει?(ειπαμε, δε θα κανω και το γυρο της ευρωπης). εχει και αντικραδασμικο αξονα και απο οσα ακουω δεν ειναι κομπρεσερ σαν τα παλια lc4. η ktm στα powerparts του δεν αναφερει βαλιτσες αλλα  πειτε, με τι μπορω να το φορτωσω? σαμαρια? το θεμα ειναι οτι κι αν βαλω, να μην ακουμπαει στις εξατμισεις του.
μεχρι τωρα εχω βρει
ktm tank bag 24l
ktm tail bag 18l
kriega backpack 35l
kriega combo tailpack (στη σελα, μπροστα απο το tailbag που εχει ειδικη βαση) 20+10+10l
kriega τσαντακι μεσης 11l

συνολο: 128 l (χμμμ, οχι και ασχημα)
τι αλλο μπορω να βαλω? και τι μαρκα προτεινετε
(εννοειται οτι αυτα δε θα ειναι μονιμα επανω στο μηχανακι)

τον κροκοδειλο θα τον παρω ουτως η αλλως, το πολυ πολυ να τον φοραω μονο στην πιστα και στα ταξιδια. μπουφαν εχω. παντελονι επισης

δε μου προτεινετε ομως ποιο απο αυτα που σας δειχνω θα προτιμουσατε.

σταρμπακς νομιζω εχεις τις smx 4. πες καμια γνωμη και ασε τις επιστρωσεις νιτριδιων τeenιδιου του πουτανιου  :-O

Κοίτα με παρεξήγησες, δεν είπα ότι το μηχανάκι δεν ταξιδεύει. Όλα ταξιδεύουν.
Είπα απλά ότι το τανκ μπακ και το σακίδιο δεν σου φτάνει.
Φυσικά δεν είναι ότι καλλίτερο (και ωραιότερο) για αυτή τη μηχανή να κουβαλάει σαμάρια κλπ αλλά όχι δεν θα σου πει.     
Pataca 58 è vivo
Άβαταρ μέλους
KTiNoS
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kavadias » 16 Μαρ 2008, 18:33

αν ταξιδεύεις σόλο ένα τάνκμπαγκ και μία τσάντα πλάτης σε ΥΠΕΡκαλύπτουν για 2 βδομάδες. Για περισσότερο τσιμπάς λουκάνικο στρατιωτικό από μοναστηράκι που δένετε και εύκολα πίσω. τώρα για περισσότερα τσίμπα αμάξι  :tooth:

όλα αυτά τα σακίδια ktm, kriega κλπ.κλπ. άμα κάνεις μια σούμα θα βγουν μισό μηχανάκι σε αξία, δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Κατά την πολύ ταπεινή μου άποψη στα ταξίδια ο εξοπλισμός πρέπει να είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος πάνω απ' όλα, όχι απαραίτητα κορυφαίος και branded  :) (και φυσικά όχι πολύ ακριβός γιατί shit happens  :tooth: )
Άβαταρ μέλους
kavadias
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KTiNoS » 16 Μαρ 2008, 21:20

kavadias έγραψε:αν ταξιδεύεις σόλο ένα τάνκμπαγκ και μία τσάντα πλάτης σε ΥΠΕΡκαλύπτουν για 2 βδομάδες. Για περισσότερο τσιμπάς λουκάνικο στρατιωτικό από μοναστηράκι που δένετε και εύκολα πίσω. τώρα για περισσότερα τσίμπα αμάξι  :tooth:

όλα αυτά τα σακίδια ktm, kriega κλπ.κλπ. άμα κάνεις μια σούμα θα βγουν μισό μηχανάκι σε αξία, δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Κατά την πολύ ταπεινή μου άποψη στα ταξίδια ο εξοπλισμός πρέπει να είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος πάνω απ' όλα, όχι απαραίτητα κορυφαίος και branded  :) (και φυσικά όχι πολύ ακριβός γιατί shit happens  :tooth: )

Ναι αν είσαι νάνος … 
:tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
Pataca 58 è vivo
Άβαταρ μέλους
KTiNoS
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTiPasTi » 16 Μαρ 2008, 23:23

kavadias έγραψε:αν ταξιδεύεις σόλο ένα τάνκμπαγκ και μία τσάντα πλάτης σε ΥΠΕΡκαλύπτουν για 2 βδομάδες. Για περισσότερο τσιμπάς λουκάνικο στρατιωτικό από μοναστηράκι που δένετε και εύκολα πίσω. τώρα για περισσότερα τσίμπα αμάξι  :tooth:

τα υπολογισα... 700 εουροζ βγαινουν  :boxed: για 128 l αποσκευων  :g:

στρατιωτικο λουκανικο?  :S
Άβαταρ μέλους
AnTiPasTi
Μέλος

Επιστροφή στο Αγορές - Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης