Το κέντρο των συζητήσεων, στο οποίο επίσης θα βρείτε:

54300 και ΧΡΕΩΣΕΙΣ

54300 και ΧΡΕΩΣΕΙΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό γαμώτ..γαμώτ.. » 21 Απρ 2009, 15:32

για να φυλάγεστε:

προφανώς συμμετείχα σε κάποιο διαγωνισμό με τον αριθμό του κινητού μου όπου η χρέωση συμμετοχής θυμάμαι ότι ήταν μηδαμινή (0.30ε, γι’ αυτό και συμμετείχα..).
αμέσως έλαβα 2 ενημερωτικά μηνύματα από το 54300 ενώ από τότε κάθε τόσο λάμβανα 1-2 sms με διαφημιστικά μηνύματα σχετικά με την γαμάτη αυτή υπηρεσία..
επειδή δεν αναφέρονταν στο σχετικό διαγωνισμό και μου ήταν ενοχλητικά, θέλησα να διαγράψω το κινητό μου από την λίστα που με είχαν χώσει, ψάχνοντας στο net σχετικά με το νούμερο 54300 και μη βρίσκοντας κάτι περισσότερο από αναφορές σε ταχ. κώδικες.

όταν ήρθε ο λογαριασμός της Vodafone παρατήρησα (με τα μάτια ωσάν πιατάκια του καφέ) ότι η extra χρέωση του λογαριασμού μου με +40e οφείλονταν στα sms που ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕ το 54300.
Το ξαναλέω: ΔΕΝ έστελνα πλέον αλλά μετά την εγγραφή μου (με κόστος 0.30e) μου ΕΣΤΕΛΝΑΝ τακτικά 1-2 sms με χρέωση 2e/sms !

Σε ερώτησή μου στην Vodafone σχετικά με τα δικαιώματά μου και την διαγραφή μου με παρέπεμψαν στην NETSMART (πολύ smart να σε χρεώνουν κατά βούληση..) και στο 2106069592 όπου πληροφορήθηκα (με autovoice, σιγά μην εμφανιζόταν άνθρωπος), ότι για να διαγραφώ έπρεπε:
- ή να αποστείλω sms με κείμενο “stop” στο 54300
- ή να στείλω email στο support@smartlogos.gr
Επειδή στην sms-αποστολή μου δεν μου επεστράφη ενημερωτικό διαγραφής, έστειλα άμεσα και το email όπου ανυπόγραφα μου απάντησαν ότι η διαγραφή έχει ολοκληρωθεί.

Δεν γνωρίζω το νομικό πλαίσιο που οι εκπρόσωποι μας στη Βουλή (τα πουλάκια μου) θεσμοθέτησαν ώστε να καλύπτονται τέτοιες εταιρείες που:
- ενώ δεν σε έχουν ενημερώσει για τις μελλοντικές χρεώσεις,
- ενώ δεν αναφέρουν τον τρόπο διαγραφής σου στο sms,
- ενώ δεν επιλέγεις τον ρυθμό αποστολής ενημερωτικών (τρίχες: διαφημιστικών) sms ώστε να ελέγχεις την χρέωσή σου
πάρα ταύτα σε χρεώνουν με το εξωφρενικό 2ευρο σε κάθε αποστολή τους!

Επίσης δεν γνωρίζω την (προφανή) σχέση του 54300 με την εταιρεία http://www.smartlogos.gr η οποία αν εφαρμόζει αυτή την τακτική σε όσα πιτσιρίκια εγγράφονται για ένα ringtone προφανώς θα βγάζει τσάμπα χιλιάρικα (εκατομμύρια?) μέχρι να αντιληφθούν οι γονείς σε τι παγίδα έπεσαν τα καμάρια τους,
γνωρίζω όμως ότι αν διαδοθεί αυτό το μήνυμα κι αν καταχωρηθεί σε forums, ο επόμενος που θα googlάρει το 54300 θα βρει μια άκρη..

βοήθειά μας,
Τελευταία επεξεργασία από γαμώτ..γαμώτ.. και 25 Ιαν 2011, 07:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
γαμώτ..γαμώτ..
Μέλος

Απ: 54300 και ΧΡΕΩΣΕΙΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SuperGeorge » 21 Απρ 2009, 15:37

Ωραίος Βασίλη  :thumb:
Fuck Emmisions - Save The 2 Strokes

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eiffel » 21 Απρ 2009, 15:46

ετσι ειναι. παντως πιστευω οτι ειναι καλυμμενοι γιατι τα λενε ολα αυτα στους ορους χρησης που εισαι ας πουμε υποχρεωμενος να διαβασεις αλλα τους εχουν κανει ετσι που να μην τους πολυκαταλαβαινεις και να μην μπορεις να τους διαβασεις για να την πα8εις και να σου παρουνε οσα μπορουνε. πολλες φορες το χω παρατηρησει οτι το κανουν αυτο πολλες εταιρειες για αυτο τα αποφευγω τετοιου ειδους ενεργειες και σας προτεινω να καντετε το ιδιο. αλλο ενα κολπο που κανουν ειναι το εξης, προσφατα η κοσμοτε μου στειλε ενα μυνημα και ελεγε οτι θα ενεργοποιηθει το wap και αν δεν θελω να ενεργοποιηθει να στειλω ενα μυνημα, το εβαλα ομως στα junk και δεν το διαβασα και τωρα για να το ακυρωσω πρεπει να πληρωσω. ξερουν πολυ καλα τι κανουν τα $&^%*(&^(*&
Άβαταρ μέλους
eiffel
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pissaman » 21 Απρ 2009, 15:48

Βασίλη, το facebook είναι γεμάτο με διαφημίσεις που με πολύ πολύ πολύ μικρά γραμματάκια, γράφουν ότι σε χρεώνουν 2€/sms Και μάλιστα για τα sms που σου στέλνουν!!!
Φαντάσου τι γίνετε όμως με τα πιστιρίκια που δεν έχουν συνδέσεις, και δεν μπορούν να δουν από που προέρχονται οι χρεώσεις και απλά πέφτει το υπόλοιπο τους....
Τελευταία επεξεργασία από pissaman και 25 Ιαν 2011, 08:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Life is a bitch and then you die
http://www.buyeasy.gr
Άβαταρ μέλους
pissaman
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kavaliwtis » 21 Απρ 2009, 15:56

pissaman έγραψε:Φαντάσου τι γίνετε όμως με τα πιστιρίκια που δεν έχουν συνδέσεις, και δεν μπορούν να δουν από που προέρχονται οι χρεώσεις και απλά πέφτει το υπόλοιπο τους....

Τουλαχιστον εκει αρχιζουν και το ψυλιαζονται γρηγορα, αν εχεις συνδεση και περιμενεις ενα μηνα να δεις τι και πως ομως!!!!
Good things come to those who wait
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kavaliwtis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R1der » 21 Απρ 2009, 15:58

Μακριά από τα 5ψηφια και τις δήθεν γαμάτες υπηρεσίες!! Δόξα το Θεό το internet είναι γεμάτο από ringtones κλπ και είναι τσάμπα!!!
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift...
that's why it is called present!!!

Εικόνα

Join me!! (NeckBiters): http://s2.bitefight.gr/clan/index
Άβαταρ μέλους
R1der
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blueninja » 21 Απρ 2009, 18:07

Εγώ που έστειλα sms στο 54344 για διαγωνισμό γνωστού περιοδικού μοτοσυκλέτας να ανησυχώ???  :S
Άβαταρ μέλους
blueninja
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eiffel » 21 Απρ 2009, 18:16

χαλαλι χαλαλι
Άβαταρ μέλους
eiffel
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό γαμώτ..γαμώτ.. » 21 Απρ 2009, 20:30

πάντως δεν συμμετείχα σίγουρα σε διαγωνισμό του fb.. πρέπει να ήταν ραδιοφωνικό, γιατί συνήθως λόγω του ότι ακούω συνέχεια, όσες φορές έχω παίξει ήταν συνήθως απο ράδιο.
..οπότε ΑΝ ήταν έτσι, δε νομίζω πάντως α. να είχαν αναφέρει τέτοιο πράγμα και να μην τους είχαν κράξει, β. να το είχαν αναφέρει σαφώς και να έπαθα επιλεκτική κώφωση  (αυτό το παθαίνω λέει όταν μου ζητάνε τα δανεικά  :-O )

..τα τσογλάνια...  :bruce_h4h:
Τελευταία επεξεργασία από γαμώτ..γαμώτ.. και 25 Ιαν 2011, 07:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
γαμώτ..γαμώτ..
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Noela » 22 Απρ 2009, 13:20

Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Ασταδιάλα πια με τους απατεώνες που κοιτάνε απο που θα μας τα πάρουν χωρίς την έγκρισή μας.  :annoyed:  :2guns: Αδιανόητο να σε χρεώνουν για sms που λαμβάνεις και ούτε καν θες.  :bruce_h4h:

Αυτό βρήκα σχετικό:

Netsmart (sms services)
Η Vodafone σε συνεργασία με την εταιρία Netsmart παρέχει τους παρακάτω αριθμούς οι οποίοι θα χρησιμοποιηθούν για τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς με την αποστολή SMS.
Η αποστολή sms σου κοστιζει 0,10 λεπτα και η ληψη 1 ευρω!Πρόσεχε.

Πιο αναλυτικα:

54870 Αριθμός αποστολής μηνύματος
€ 1,428/sms Αποστολή μηνύματος
ΔΩΡΕΑΝ Λήψη μηνύματος

54445
€ 0,1071
€ 2,00

54800
€ 0,1071
€ 1,00

54600
€ 0,1071
€ 0,50

54500
€ 0,1071
€ 2,00

54300
€ 0,1071
€ 2,00

54422
€ 0,1071
€ 2,00

Επικοινωνια με 210 6069592 ή στο e-mail support@netsmart.com.cy
She comes in colors everywhere, she combs her hair, she's like a rainbow
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Noela
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Natassa » 22 Απρ 2009, 13:56

μου συνέβη το ίδιο κ εδώ Γερμανία, με τη διαφορά ότι δεν έλαβα σε κανένα διαγωνισμό, απλά παίρνω κάρτα vodafone των 15 μια κ έχω a la cart κινητό εδώ, με γερμανικό νούμερο.

άρχισαν να μας έρχονται μηνύματα κ εμένα κ του Κώστα άσχετα κ μας τα χρέωναν 5€ το μήνυμα!!

Η λύση ήταν να στείλουμε απαντητικό μήνυμα "STOP" κ σταμάτησαν να στέλνουν από τότε...... :dead:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Natassa
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ex-DIVER 600 » 24 Απρ 2009, 11:08

Αυτές είναι οι "συνδρομητικές υπηρεσίες" οι οποίες είναι πλέον της μόδας και "αντικατέστησαν" τις υπηρεσίες που ξέραμε. Αυτές δλδ. που έστελνες 1-2-3-4 ή όσα τέλος πάντων SMS χρειαζόταν, προκειμένου να "κατεβάσεις" κάτι στο κινητό σου (παιχνίδι, ring tone, μουσικό κομμάτι κλπ.) και στις οποίες χρεωνόσουν ανάλογα με τα SMS που έστελνες.

Οι συνδρομητικές λειτουργούν ως εξής: Στέλνοντας το 1ο SMS το οποίο είναι συνήθως και χαμηλής χρέωσης, ουσιαστικά "γράφεσαι συνδρομητής" σε κάποια υπηρεσία. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι "συναινείς" στο να πληρώνεις μία "συνδρομή" (εβδομαδιαία ή μηνιαία) προκειμένου να έχεις κάποια "υπηρεσία". Η χρέωση της "συνδρομής" σου, γίνεται μέσω των SMS που σου στέλνουν.

Θεωρητικά το όλο θέμα είναι νόμιμο και φυσικά, αν κοιτάξετε καλά τους όρους χρέωσης (ακόμα και στις τηλεοπτικές διαφημίσεις) θα δείτε ότι αναφέρεται το όλο "concept".

Το "κόλπο" έγκειται στο ότι:

1) Ως συνήθως κανένας δεν κοιτάει τους όρους χρέωσης (πόσο μάλλον σε κάποιο τηλεοπτικό spot).
2) Πλέον σχεδόν ΟΛΕΣ οι υπηρεσίες έχουν γίνει "συνδρομητικές". Ακόμα και αυτές που δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ νόημα να είναι "συνδρομητικές". Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πλέον με οποιοδήποτε SMS στείλεις, γράφεσαι κάπου "συνδρομητής" και δεν το έχεις πάρει είδηση. Και το παίρνεις είδηση είτε επειδή βλέπεις τις μονάδες της κάρτας σου να πέφτουν  αααααααβάδιστα ααααααβίαστα (αν έχεις καρτοκινητό) είτε επειδή στον μηνιαίο λογαριασμό σου βλέπεις κάνα 15 € χρέωση και αναρωτιέσαι τι έγινε.

Πάντως ΟΛΕΣ αυτές οι υπηρεσίες, ΠΡΕΠΕΙ να σταματάνε στέλνοντας STOP στον αριθμό από τον οποίον λαμβάνετε τα χρεώσιμα SMS. Αυτό είναι υποχρεωτικό από την ΕΕΤΤ.

Δε χρειάζεται λοιπόν πολύς κόπος. Αν την "πατήσετε" λόγω κεκτημένης ταχύτητας ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, στείλτε απαντητικό μήνυμα με κείμενο STOP.
:bye1:
Τελευταία επεξεργασία από ex-DIVER 600 και 25 Ιαν 2011, 07:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ex-DIVER 600
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yannis » 24 Απρ 2009, 11:28

αυτο το παραπανω ισχυει ΚΑΙ για τα μυνηματα τα οποια σου στελνει κατα καιρους ο Provider σου και σου λεει να κατεβασεις κανενα ringtone ή Καλο Πασχα ή αλλα διαφορα ?

:g: :g: :g: :g: :g:
I am not a complete idiot - Several parts are missing

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yannis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lospsi » 24 Απρ 2009, 11:46

πολυ καλο thread και επικαιρο με το προβλημα μου.
Λαμβανω συνεχεια στο κινητο μου μηνυματα απο το DATE CLUB. Δεν ξερω απο που βρηκαν το νουμερο (προφανως απο διαγωνισμους που εχω συμμετασχει κατα καιρους - MOTO, MOTOGP, EUROVISION)αλλα πραγματικα κατανταει εκνευριστικο...

γνωριζει κανεις πως μπορω να απαλλαγω?
-God is gay
-He can't be. He made the hole universe perfect. The oceans, the sky, the beautiful flowers, trees everywhere...
-That's right. He's a decorator
"Whatever Works" Woody Allen
Άβαταρ μέλους
lospsi
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό γαμώτ..γαμώτ.. » 24 Απρ 2009, 12:23

κάλεσε κι εσύ τον πάροχό σου και διαμαρτυρήσου, προφανώς δεν θα είσαι ο πρώτος..
;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
γαμώτ..γαμώτ..
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ex-DIVER 600 » 24 Απρ 2009, 13:30

--> Yannis: Γενικά όχι. Τα μηνύματα που στέλνει ο όποιος provider, είναι εν γένει ενημερωτικά και δεν είναι χρεώσιμα. Αυτό που έγραψα ισχύει για αυτού του είδους τις υπηρεσίες, οι οποίες δεν παρέχονται από τους providers (COSMOTE, VODAFONE, WIND, Q telecom), αλλά από άλλες εταιρίες (Bob Mobile, Netsmart κλπ.)

--> lospsi: Το κακό είναι ότι όταν λαμβάνεις μέρος σε τέτοιους διαγωνισμούς συνήθως στους "όρους και προϋποθέσεις" υπάρχει αναφορά για την πιθανή χρήση του αριθμού σου για ενημερωτικά SMS. Φυσικά κανένας μας δεν διαβάζει ποτέ τους "όρους και προϋποθέσεις". Το να πάρεις την εταιρία κινητής δε θα σου προσφέρει κάτι, καθώς αυτά τα μηνύματα έρχονται από άλλες εταιρίες. Η μόνη περίπτωση να καταφέρεις κάτι, είναι να πας στην Αρχή για τα προσωπικά δεδομένα (αυτή που ήταν ο Δαφέρμος αν σου λέει κάτι) και να δηλώσεις ότι δεν επιθυμείς να λαμβάνεις τέτοιου είδους μηνύματα. Και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα τη γλυτώσεις, καθώς δεν υπάρχουν αυτοματοποιημένες διαδικασίες ενημέρωσης και ελέγχου  :mast: Η άλλη εναλλακτική είναι απλά να... διαγράφεις αυτά τα μηνύματα  :tooth:

[b]--> γαμώτ..γαμώτ.. [/b]Ο πάροχος συνήθως δεν μπορεί να κάνει κάτι. Σε τελική ανάλυση, τυπικά δλδ., εμείς έχουμε "δώσει" με κάποιον τρόπο τα στοιχεία μας (αρ. κινητού τηλεφώνου) σε αυτές τις εταιρείες  :whistle1: Είτε "αγοράζοντας" κάποια υπηρεσία (ή προϊόν) είτε ακόμα και συμμετέχοντας σε κάποιον διαγωνισμό  :bawl:
Τελευταία επεξεργασία από ex-DIVER 600 και 25 Ιαν 2011, 07:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ex-DIVER 600
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ver » 24 Απρ 2009, 16:03

Και αν το μύνηα έρχεται απο ιντερνετ τι κάνουμε?
Χρεώνεται?
Τελευταία επεξεργασία από ver και 25 Ιαν 2011, 05:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
por los gustos son los colres
no vale la pena andar por andar
Άβαταρ μέλους
ver
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό γαμώτ..γαμώτ.. » 24 Απρ 2009, 17:27

ο πάροχος, στην περίπτωσή μου η vodafone, όταν στην πρώτη άρνηση του τύπου "δεν τα στέλνουμε εμείς, τι να κάνουμε", τους ανέφερα την άρνηση ενημέρωσης απο πλευράς τους για προστασία του πελάτη τους απο ανεξέλεκτες χρεώσεις τρίτων (ακόμα κι αν αρχικά έχει συγκαταθέσει σ'αυτές) αφού πλέον αυτός το ζητάει, παράλληλα με την έλειψη κατάλληλης υποδομής τους ώστε να πραγματοποιείται φραγή μεμονωμένα σε κάποιον αριθμό.. κώλοσε.

ας διαμαρτυρηθεί πρώτα, γιατί να μην μπορεί να κάνει κάτι ο πάροχος..? να μπορεί! να απαιτήσουμε οι πελάτες να μπορεί..
όπως θα έπρεπε να απαιτήσουμε να μην υπάρχουν ψιλά γράμματα, να υπάρχει font 42 στους όρους χρέωσης. μόνοι μας το έχουμε δεχτεί και κάθε φορά που συμμετέχουμε το ξαναδεχόμαστε ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
γαμώτ..γαμώτ..
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ex-DIVER 600 » 24 Απρ 2009, 18:08

Μμμμμ.... κοίταξε να σου πω.

Πιθανόν να μπορούσε ο πάροχος να αποκλείει τη λήψη τέτοιων SMS (χρεώσιμων) από άλλες εταιρίες, εφόσον το ζητούσε ο πελάτης της. Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν γίνεται τεχνικά. Μπορεί και να γίνεται.

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι και οι εταιρίες κινητής, γνωρίζουν αυτές τις πρακτικές και κάνουν ολίγον τι τα "στραβά μάτια" διότι απλούστατα έχουν ΚΑΙ αυτές "λαμβάνειν" από αυτά τα έσοδα. Και μάλιστα μεγάλα ποσοστά... Οπότε και να μπορούσαν να τα "μπλοκάρουν" τεχνικά, δεν το κάνουν για ευνόητους λόγους (λόγω εσόδων).

Το κακό σε αυτή την ιστορία είναι ότι ισχύει το περίφημο "'Ο,τι είναι νόμιμο είναι και...ηθικό:tooth:  το οποίο τελικά έχει εφαρμογή σε πολλά θέματα πέραν των πολιτικών λαμογιών  :tooth:
ex-DIVER 600
Μέλος

Επιστροφή στο Γενικές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες